Dlaczego warto przejechać pół Polski, aby uczestniczyć w 3 godzinnych warsztatach?

W całej Polsce organizowane są różne wydarzenia związane bezpośrednio z branżą User Experience (UX), a także pokrewne z tą dziedziną. Z jednej strony płatne i prestiżowe, z drugiej strony bezpłatne, które wartością merytoryczną wcale tym pierwszym nie ustępują. Konferencje, warsztaty, luźne spotkania projektowe – ale również ich połączenie w różnych konfiguracjach. Faktem jest, że wejściówki na te eventy rozchodzą się jak świeże bułeczki. Dlaczego jeszcze w żadnym z nich nie uczestniczyłeś?

W takich wydarzeniach biorą udział zawodowcy.
Muszę przejechać 500 km, aby uczestniczyć w takim wydarzeniu – to za daleko.
Nie mam wystarczającej wiedzy z dziedziny User Experience, aby w nich uczestniczyć.
Takie wydarzenia nie są organizowane dla studentów.

Brzmi znajomo? To tylko niektóre z wymówek, jakie pojawiają się w tej sytuacji. Żadna z nich nie powinna być powodem, dla którego zostaniesz w domu i ominie Cię wydarzenie, na którym po prostu warto być.

W naszym przypadku przełomowym momentem i zerwaniem ze stereotypem, że na branżowych wydarzeniach studenci nie są mile widziani, były Warsztaty UX organizowane – we Wrocławiu – przez Witflow. Mimo tego, że odbywały się w środku tygodnia, trwały 3 godziny, a dojazd pociągiem z Trójmiasta do Wrocławia zajmował 9 godzin – pojechaliśmy tam i nie żałujemy. Od tamtej pory staramy się aktywnie uczestniczyć w eventach branży UX, bo naprawdę warto.

Dlaczego?

Ludzie

Takie wydarzenia, to okazja na poznanie wielu wspaniałych osób z całej Polski, które mają podobne zainteresowania do Twoich. Masz problem projektowy, z którym nie możesz sobie poradzić ? Rozmowa o nim w luźnej atmosferze, przy piwie po warsztatach może naprowadzić Cię na rozwiązania, nie brane przez Ciebie wcześniej pod uwagę.

Kontakty, które zdobędziesz, uczestnicząc w wydarzeniach branżowych, mogą przydać Ci się w przyszłości – kiedy rozwijając swój pomysł potrzebować będziesz na przykład grafika lub organizując konferencję szukał będziesz prelegentów.

Wiedza

Wszyscy wiemy, że czytanie książek może być nużące. Łatwiej nam przyswajać informacje, które ktoś przekazuje w ciekawy i przystępny sposób, niż czytać opasłe tomy literatury. To naturalne. Z reguły prelegenci opowiadając o czymś, okraszają temat dodatkowymi anegdotami lub ciekawymi infografikami, które pomagają nam lepiej zapamiętać nowe zagadnienia.

Samodoskonalenie i rozwój

Nikt z nas nie jest alfą i omegą. Każde takie spotkanie może nam przynieść dużą dawkę nowych informacji i umiejętności. Może zmotywować nas, aby po powrocie zapoznać się z nową techniką projektowania lub zgłębić wiedzę na jeden z tematów, które na nim padły.

Niedosyt

Tak, wbrew pozorom także występuje. Zawsze po zakończeniu inspirujących warsztatów lub konferencji nasuwa się pytanie: To już? Tak to już, ale nie należy tego postrzegać negatywnie. To wydarzenie się zakończyło, ale jest jeszcze wiele innych, na których warto być. Skorzystaj z tego.

Motywacja do działania

Uczestnictwo w tego typu wydarzeniach daje Ci mega kopa do działania. Kto wie, czy w jego trakcie, obcując z innymi zwariowanymi ludźmi nie wpadnie Ci do głowy ciekawy pomysł. Rozwijaj go po powrocie i działaj w tym kierunku, a może to będzie to co chcesz w życiu robić?

Twój ruch!

Nie bój się chcieć. Nawet jeśli na pierwszym wydarzeniu, w którym będziesz uczestniczyć zabierzesz głos w swojej grupie tylko raz, czy dwa – to nic. W takiej sytuacji czerp garściami inspiracje od innych, a być może na którymś kolejnym, to Ty staniesz się dla kogoś inspiracją do działania.
Nie wiesz od czego zacząć? Rozejrzyj się za ciekawymi spotkaniami organizowanymi w Twoim mieście i okolicy. W ostatnim czasie modne są Inkubatory Przedsiębiorczości, Parki Naukowo – Technologiczne, Business Linki i inne miejsca, które zapraszają do siebie praktyków, aby dzielili się swoją wiedzą z zainteresowanymi. Najczęściej bezpłatnie! (Trójmiejskie inicjatywy opisał na swoim blogu Maciek – Link)

Powodzenia! Pamiętaj, że same studia nie dadzą Ci wymarzonej pracy. Rozwijaj swoje pasje i zainteresowania już w trakcie ich trwania.  Wystarczy odrobina szczerych chęci, aby zmieniać świat 😉

 

About the author

Michał Bączek

Projektant i badacz z ponad 4 letnim doświadczeniem w branży. Pracował przy rozwoju takich serwisów jak itaka.pl, gratka.pl, z których miesięcznie korzystają miliony Polaków. Obecnie organizator cyklicznej konferencji WUD Trójmiasto i UX Designer w Polska Press. Uzależniony od dobrej książki.

One Comment

Leave a comment
  • The very heart of your writing whilst appearing agreeable originally, did not work perfectly with me after some time. Somewhere within the sentences you actually managed to make me a believer but only for a short while. I nevertheless have a problem with your jumps in logic and one might do well to help fill in all those breaks. If you can accomplish that, I would certainly be amazed.

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Copyright © 2014. Created by Meks. Powered by WordPress.